ZUS może zanegować wysokość pensji
postępowanie | Organ rentowy ma prawo skontrolować stawkę wynagrodzenia, zanim przyzna zasiłek. Skutkiem tej weryfikacji może być naliczenie świadczenia od obniżonej podstawy.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 29 listopada 2017 r. (P 9/15) uznał, że art. 83 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie, w jakim stanowi podstawę kompetencyjną ustalania przez ZUS innej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe niż wynikająca z ważnej umowy o pracę, poprzez weryfikację wysokości wynagrodzenia pracownika, jest zgodny z Konstytucją. Zakres uprawnień ZUS znalazł się w obszarze zainteresowania Trybunału Konstytucyjnego na skutek pytania prawnego przygotowanego przez Sąd Okręgowy w Częstochowie.
Podstawą podejrzenia
W przybliżeniu dotyczy to sytuacji, w której pracownik i pracodawca ustalają w umowie o pracę wynagrodzenie przewyższające stawkę minimalną. Od stawki wskazanej w umowie pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS nie weryfikuje zasadności ich wymiaru w chwili pobierania składek, ale dopiero wtedy, gdy ubezpieczony zwraca się po świadczenie chorobowe. W konsekwencji Zakład może ustalić wysokość świadczenia nie od wynagrodzenia wskazanego w umowie o pracę, lecz w oparciu o inną (niższą) stawkę.
Uzasadnieniem dla takich działań ZUS jest publicznoprawny charakter ubezpieczenia społecznego. Tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta